Εξάσφαιρος ο ΟΦΗ, εμφατική νίκη για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό, ηττήθηκε από την Παναχαϊκή ο Εργοτέλης

Ο ΟΦΗ ήταν ανώτερος σε όλο το παιχνίδι και δεν άφησε σε καμία περίπτωση τους αντιπάλους του να πιστέψουν πως μπορούν να πάρουν κάτι θετικό.

Ο Παπαστεριανός στο 7’ άνοιξε το σκορ για να έρθει ο Χαντί με τη συμπλήρωση 20 λεπτών να δώσει αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου δεν έδειχνε διάθεση να σταματήσει και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου σκόραρε ακόμη δύο φορές, με τον Ορτέγκα να είναι ο δράστης (42’, 44’).

Ο ΟΦΗ ήταν εντυπωσιακός, έπαιζε εξαιρετική μπάλα και συνέχιζε να σκοράρει. Ο Χαντί στο 76ο λεπτό με πέναλτι έγραψε το 5-0, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Πουρτουλίδης αστόχησε από την άσπρη βούλα αλλά ο Μάνος στην εξέλιξη της φάσης διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Το… τρένο της Παναχαϊκής παρέσυρε και τον Εργοτέλη. Οι Πατρινοί κατάφεραν έστω και δύσκολα να λυγίσει τους Κρητικούς και έκανε το απόλυτο, όντας στην κορυφή παρέα με τον Άρη.

Η Παναχαϊκή αιφνιδίασε τον Εργοτέλη και βρέθηκε μπροστά στο σκορ από τα… αποδυτήρια. Με τη συμπλήρωση 10 δευτερολέπτων, ο Στεργίδης έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με λόμπα άνοιξε το σκορ. Ωστόσο, η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση καθώς στο 25’ έφεραν το ματς στα ίσα με τον Κάιπερς. Ο Εργοτέλης στεκόταν εξαιρετικά στο παιχνίδι, έδειχνε πως μπορούσε να… κλέψει κάτι αλλά τελικά λύγισε! Μετά από κάθετη πάσα, ο Μωραΐτης βγήκε απέναντι από τον Λαδά και με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση ο Α.Ο. Χανιά/Κισσαμικός επικράτησε με 4-1 του Αχαρναϊκού, στο ΔΑΚ Γάλλου, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Football League 2017-2018.

Εκτός από τα τέσσερα γκολ η Χανιώτικη ομάδα είχε αρκετές ευκαιρίες και τρία δοκάρια.