Μία Κρητικοπούλα κέρδισε τα 10 χλμ. στον Μαραθώνιο της Αθήνας!

Οι Χρήστος Καλλίας και Ελευθερία Πετρουλάκη ήταν οι νικητές στα 10 χιλιόμετρα του Κλασσικού Μαραθωνίου Αθηνών.

Ο πρώτος τερμάτισε σε 30,50 και βελτίωσε το ρεκόρ που κατείχε από το 2005 ο Κώστας Πούλιος με 31,06. Στη δεύτερη θέση ο Νίκος Φράγκος (Κύπρος) με 31,38 και στην τρίτη ο Αχιλλέας Τζενετόπουλος με χρόνο 31,40.

Στις γυναίκες, η Ελευθερία Πετρουλάκη τερμάτισε σε χρόνο 35,58 και άφησε δεύτερη την Σάρα Γκαλιμπέρτι (Ιταλία) με χρόνο 36,21. Τρίτη ήταν η Αναστασία Καρακατσάνη με επίδοση 36,47.

Η Ελευθερία Πετρουλάκη τόνισε μετά τον δικό της τερματισμό και την πρώτη θέση: «Δεν ήταν προγραμματισμένο να συμμετάσχω στον αγώνα. Τελευταία στιγμή αναγκάστηκα να πάρω μέρος στον αγώνα. Πέρυσι νίκησα στο 5άρι και εφέτος στο 10άρι είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενη. Του χρόνου ή τον επόμενο χρόνο θα ήθελα να πάρω μέρος στην Αυθεντική διαδρομή του Μαραθωνίου».